zdielať

Kačičky sa zahniezdili v Košiciach

- 1 1 - Kačičky sa zahniezdili v Košiciach

Začiatok septembra je už tradičným termínom konania zrazu Citroën 2CV klubu Slovakia. Ten tohtoročný bol už 23. v poradí a opäť sa tešil pozornosti všetkých priaznivcov pestrofarebných vozidiel Citroën 2CV, ľudovo nazývaných “kačica”. Miestom zrazu boli tentoraz Košice a blízke okolie. Z kempingu v Barci sa kolóna kačičiek premiestnila do centra mesta na Hlavnú ulicu, kde sympatické autíčka 2CV „pózovali” všetkým okoloidúcim, pričom tradične vzbudili pozornosť hlavne u detí a ich rodičov. Potom sa autíčka s francúzskym DNA presunuli k predajni značky Citroën 3H Mobil a odtiaľ na návštevu expozície Leteckého múzea v Košiciach.

Na tohtoročnom zraze sa zúčastnilo 25 vozidiel Citroën 2CV, medzi ktorými boli aj zahraničné posádky z Maďarska, Poľska a Česka. Svojich mladších súrodencov prišiel podporiť aj model Citroen Traction Avant. Súčasťou expozície Citroën v centre mesta boli aj dve vozidlá Citroën C5 X, najnovší model značky, ktoré boli k dispozícii na prvé zoznámenie pre všetkých záujemcov a návštevníkov centra Košíc.

Citroën 2CV je výrazný model – nie len vďaka svojej jednoduchej koncepcii a pokrokovým technickým riešeniam, ale aj vďaka hravosti a radosti, ktorú šíri všade tam, kde sa objaví. Pri prejazde po slovenských cestách sa za pestrofarebnou kolónou kačíc otáčajú hlavne rodiny s deťmi; autá sa totiž pri jazde zábavne nakláňajú a sem-tam melodicky zatrúbia. Pozdravujú tak hlavne deti a ich rodičov, ale aj ostatných, ktorí poznajú tieto autá z francúzskych komédií a tešia sa zo stretnutia s nimi. Pre rodičov a starých rodičov je to často príležitosť zaspomínať si na autá svojho detstva, hoci sa s nimi zoznamovali niekedy len prostredníctvom žandárskych komédií a filmov s Fantomasom.

Budúci rok na Západe

- 3 1024x768 - Kačičky sa zahniezdili v Košiciach
Autá vzbudili veľkú pozornosť obyvateľov mesta. Foto: Citroën

Miestom stretnutia slovenského Citroën 2CV klubu bude v budúcom roku západné Slovensko, konkrétny región a miesto zrazu budú známe začiatkom budúceho roka. Pokiaľ to situácia budúci rok umožní, termín ostáva rovnaký – na prelome augusta a septembra, ako každý rok.

Výnimočné auto

Citroën 2CV je naozaj výnimočný automobil, ktorý sa nezmazateľne zapísal do automobilovej histórie.

Názov 2CV pochádza z francúzskeho výrazu „deux chevaux“ (dva kone). Popularitu priniesla vozidlu hlavne jeho pohodlná jazda, ľahké servisovanie a opravy pomerne jednoduchej, ale pokrokovej konštrukcie, ale tiež dostupnosť, vďaka čomu Citroën 2CV „rozpohyboval“ povojnové Francúzsko. Prezývka, resp. familiárne označenie „kačica“ (alebo kačka, kačička) si autíčko získalo vďaka svojmu mäkkému pruženiu, vďaka ktorému je jazda veľmi pohodlná a pri jazde po hrboľatej vozovke alebo prejazde nerovností sa autíčko nakláňa ako kačica.

Fakty o tomto legendárnom aute

  • medzi rokmi 1948 až 1990 sa ich vyrobilo približne 3,8 milióna, spolu s dodávkovou verziou Fourgonettes bol celkový počet vyrobených 2CV viac než 5,1 milióna kusov;
  • vyrábali sa v deviatich krajinách, vrátane bývalej Juhoslávie a Iránu; 
  • podvozková platforma Citroën 2CV sa používala aj v mnohých iných modeloch, napríklad Ami, Dyane, Méhari, Acadiane…, celková produkcia platformy tak dosiahla viac ako 8,75 milióna kusov;   
  • jednou z požiadaviek pri jeho navrhovaní bolo, aby s ním farmári mohli odviezť aspoň 50 kg nákladu rýchlosťou do 50 km/h a bolo schopné jazdiť aj po nespevných a nekvalitných poľných cestách – a na nich sa nesmeli rozbiť vajíčka, uložené v košíku; 
  • celohliníkový dvojvalcový motor s rozvodom OHV mal objem len 375 kubických centimetrov a umožnil spaľovať aj nekvalitný benzín. Výkon dvojvalca bol 9 koní (6,6 kW) približne pri 3500 otáčkach;
  • auto si počas prvých rokov získalo takú obľubu, že čakacie lehoty naň sa postupne vyšplhali až na šesť rokov; 
  • k najcennejším a v súčasnosti k najdrahším verziám patrí dvojmotorový 2CV 4×4 s označením Sahara (vyrábaný medzi rokmi 1958 až 1966), z ktorého vzniklo iba 694 kusov. 
Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode