zdielať

Probiotiká a prebiotiká – poznáte rozdiel?

probiotiká - brooke lark W9OKrxBqiZA unsplash scaled - Probiotiká a prebiotiká – poznáte rozdiel?
Probiotiká a prebiotiká - poznáte rozdiel? Brooke Lark

V dnešnej dobe sa stále viac zaujímame o zdravú výživu. Viac ako kedykoľcek predtým vnímame jedlo, ktoré si nakladáme na tanier. Je to obrovský krok vpred, pretože potrava ovplyvňuje nielen našu energiu, ale i náladu a zdravotný stav. Naše telo je od správnej potravy závislé. V predchádzajúcich článkoch sme si ukázali, že množstvo potravín dokáže fungovať i ako liek. Človek však vo svojom tele rozhodne nie je sám. Naše črevá sú obývané baktériami, ktoré rovnako ovplyvňujú naše telo – trávenie i náladu. Ak sa začneme o našich malých neviditeľných návštevníkov zaujímať viac, narazíme na termín probiotiká a prebiotiká. Čo presne tieto termíny znamenajú a aký je medzi nimi rozdiel?

probiotiká - ella olsson rD3YrnhTmf0 unsplash 1024x683 - Probiotiká a prebiotiká – poznáte rozdiel?
autor: Ella OlssonProbiotiká a prebiotiká sú pre zdravie nevyhnutné.

Probiotiká a prebiotiká – čo o nich potrebujete vedieť?

Ak ste už niekedy v živote užívali antibiotiká, iste si spomínate, že Vám bolo odporúčané súbežne užívať probiotiká. Antibiotiká účinne zabíjajú baktérie (ako už napovedá ich názov). Problémom však je, že účinne zabíjajú všetky baktérie v tele – i tie prospešné, ktoré potrebujeme v tráviacej sústave. Probiotiká tak predstavujú skutočné živé baktérie, ktoré dopĺňame do nášho tela. Nesú so sebou množstvo zdravotných benefitov – od lepšieho trávenia až po podporu imunitného systému.

Prebiotiká zas na druhej strane predstavujú potravu, ktorú tieto baktérie potrebujú, aby mohli správne fungovať a množiť sa. Vo väčšine prípadov sa jedná o sacharidy, ktoré sú pre človeka nestráviteľné (príkladom je vláknina).

probiotiká - melissa belanger 7YLe87dcrm8 unsplash 1024x683 - Probiotiká a prebiotiká – poznáte rozdiel?
autor: Melissa BelangerZískať ich môžeme zo zdravej a vyváženej stravy.

Prečo je dôležité myslieť na zdravie tráviacej sústavy?

Všetky sústavy nášho organizmu sú dokonale prepojené. Možno ste si už všimli, že naša strava ovplyvňuje to, ako sa cítime. Pravdou však je, že podľa výskumov z roku 2013 samotný mikrobiom našich čriev ovplyvňuje našu náladu. Správny príjem probiotík a prebiotík dokáže bojovať proti depresii a stavom smútku. Dokáže podporiť našu imunitu a umožňuje nám cítiť sa lepšie. A to rozhodne stojí za zváženie. Probiotiká a prebiotiká nemusíte prijímať len v podobe preparátov. Existuje množstvo chutných dobrôt, ktoré Vám so správnym príjmom probiotík a prebiotík pomôžu.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode