zdielať

Podporte ženy s rakovinou prsníka ružovou farbou

rakovina prsníka - october pink 1714664 1920 - Podporte ženy s rakovinou prsníka ružovou farbou
oktober, rakovina, zdravie Ilustračné: pixabay.com

Už len pár dní nás delí od mesiaca, ktorý poukazuje na zraniteľnosť žien a poukazuje na dôležitosť samovyšetrení a prevencie.  Október je mesiacom v boji proti rakovine prsníka.

Rakovina prsníka je témou, o ktorej si väčšina žien myslí že  sa netýka práve ich. Napriek tomu čísla žien, ktoré majú tento problém sú alarmujúce. Rakovina prsníka postihuje jednu z desiatich žien v Európskej únii, ktoré nedosiahli vek ani 80 rokov. Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien. na Slovensku n a ňu ročne ochorie približne 2000 žien. Práve na túto problematiku sa snažia poukázať mnohé menšie, ale aj svetové spoločnosti. V októbri po celom svete prebiehajú kampane o boji proti rakovine prsníka. Symbolom boja proti rakovine prsníka je ružová stužka prípadne ružová farba. Ak aj vy chcete podporiť ženy, ktoré bojujú s týmto závažným ochorením, oblečte si počas októbra túto farbu.

Karcinóm prsníka vzniká z buniek prsníka, ktoré začali abnormálne rásť a rozmnožili sa, aby sformovali malú hrčku alebo nádor. Medzi bežné príznaky patria zmeny v prsníku ako hrčky, sekrécia z bradavky alebo iné zmeny na nej, ale aj zmeny na koži prsníka. Liečba závisí od toho, v akom štádiu  rakoviny sa prsník nachádza.

Prevencia je mimoriadne dôležitá

K tomu, aby sa toto podchytilo čonajskôr, keď je najväčšia šanca na jeho vyliečenie môže prispieť každá jedna z nás. Žiadna žena po dosiahnutí 20. roku života  by nemala podceňovať takzvané samovyšetrenie prsníkov. Ideálny čas je po skončení menštruácie, nakoľko vtedy nepodliehajú prsia hormonálnym vplyvom a ľahšie sa vyšetrujú. ženy po prechode by mali kontrolovať svoje prsníky vždy v 1. dni v mesiaci. Ak by ste náhodou zbadali nejakú zmenu, je dôležité okamžite vyhľadať lekára. Rovnako dôležité sú aj pravidelné kontroly a preventívne prehliadky.

Kategórie:

Podobné články