zdielať

Paleo diéta – nový trend alebo návrat ku koreňom?

Paleo diéta - nový trend alebo návrat ku koreňom? - salad 2756467 1920 - Paleo diéta – nový trend alebo návrat ku koreňom?

Stravovanie hrá v našom živote stále dôležitejšiu úlohu a stále častejšie sa zamýšľame nad tým, čo do svojho jedálneho lístka zaraďujeme. Nie je snáď už žiadnym tajomstvom, že stravovanie vo výraznej miere ovplyvňuje naše zdravie a tiež energiu, ktorú počas dňa cítime.

Nevhodné a ťažké jedlá spôsobujú únavu a mnoho zdravotných problémov, ktoré sa môžu prejaviť po ich pravidelnej konzumácii. Na trhu sa už pohybuje množstvo diét, ktoré majú svojich zástancov a odporcov, ale v skutočnosti nikdy nevieme, či je daná diéta pre náš zdravotný stav vhodná a či nám pomôže nielen schudnúť ale aj cítiť sa lepšie. Veľký rozruch spôsobuje medzi odborníkmi na stravovanie paleo diéta, ktorá má byť odkazom na stravovanie našich predkov.

Paleo diéta - nový trend alebo návrat ku koreňom? - breakfast 1058726 1920 1024x1024 - Paleo diéta – nový trend alebo návrat ku koreňom?

Zdroj: pixabay.com

Tráviaca sústava moderného človeka ešte stále nie je prispôsobená na všetky novinky moderného sveta, ktoré nájdeme v obchodných reťazcoch – pečivo, sladené nápoje či iné pokrmy plné cukrov a umelých farbív. Stále sme najlepšie prispôsobený na trávenie mäsa, korienkov, orieškov a minimálneho množstva sacharidov.

Či už evolúciu uznávame alebo sa budeme tváriť, že je nepravdivá, pravdou stále ostáva, že naši predkovia žijúci na rozľahlých savanách sa živili lovom a zberom. Lovili divokú zver a zbierali plody rastlín, korienky, hľúzy a niekedy aj hmyz, ktorý predstavoval dôležitý zdroj proteínov, keďže mäso nebolo v starých spoločenstvá na dennom poriadku.

Paleo diéta - nový trend alebo návrat ku koreňom? - nougat 3078581 1920 1024x683 - Paleo diéta – nový trend alebo návrat ku koreňom?

Zdroj: pixabay.com

Paleo diéta je založená presne na princípoch starého zdravovania. Hlavnú úlohu v nej hrajú tuky, vyvážená porcia bilkovín a znížený obsah sacharidov. Je pravdou, že v jedálnom lístku postavenom na paleo diéte je minimum pečiva a spracovaných výrobkov, ktoré by mohli organizmus zaťažiť. Či už sa rozhodneme paleo diéte veriť alebo nie, isté je, že naše chladničky sú dnes preplnené potravinami, ktoré obsahujú vysoký podiel sacharidov, ktoré naše telo zaťažujú. Obrovský prídel sacharidov má telo problém spracovať a preto stoja za vznikom civilizačných chorôb ako cukrovka či obezita.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.