zdielať

Mandle – tie najzdravšie na svete

mandle - tetiana bykovets iD1Lo6DBD2g unsplash - Mandle – tie najzdravšie na svete
Mandle sa zaraďujú do kategórie superpotravín. Tetiana Bykovets

Veda sa neustále snaží prichádzať s novými štúdiami, ktoré sa zaoberajú vplyvom potravín a ich účinných látok na zdravie človeka. Neustále sa snažíme objaviť potravinu, ktorá by sa stala skutočným kráľom rebríčka a vyslúžila si pomenovanie tá najzdravšia na svete. Podľa skupiny vedcov z Južnej Koréy si prívlastok tie najzdravšie na svete zaslúžia práve mandle. Mandle sú obľúbenou pochúťkou, ktorá na našich stoloch nesmie chýbať najmä počas Vianoc. Pražené mandle s cukrom a škoricou sa už stali tradíciou na vianočných trhoch každého mesta. Vďaka čomu sú však mandle tie najzsravšie na svete? A aké benefity pre naše zdravie v sebe ukrývajú?

mandle - ignacio f Eh0YnmtGwdA unsplash 1024x683 - Mandle – tie najzdravšie na svete
autor: Ignacio F.Mandle sú veľmi obľúbenou pochúťkou, ktorou môžete nahradiť bežné sladkosti.

Mandle sú bohaté na zdravé tuky s obsahom omega-3 mastných kyselín, vďaka čomu podporujú zdravie srdca a cievnej sústavy. Rovnako sú mandle bohaté na stopové prvky a vitamíny skupiny B a vitamín E. Odhaduje sa, že 23 gramov mandlí pokryje až polovicu odporúčanej dávky vitamínu E pre dospelého človeka, pričom tento vitamín patrí medzi silné antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu v našich bunkách. Okrem toho však v mandliach objavíme toho oveľa viac vrátane minerálnych prvkov ako je selén, vápnik či horčík.

Vďaka vysokému podielu antioxidantov, vitamínov a minerálnych látok, sa mandle zaraďujú i do diéty s názvom protirakovinová. Nádorové bujnenie nastáva v mnohých prípadoch kvôli chybám v delení buniek, ktoré sú spôsobené oxidačným stresom a mutáciami v bunkách. Práve vysoký podiel antioxidantov pomáha s týmto problémom bojovať. Ak nie ste nadšencom surových mandlí, vyskúšať môžete i orieškové maslo z mandlí, ktoré je vhodným doplnením rannej kaše či na prípravu jedál.

mandle - juan jose valencia antia TTrJMhrkoeY unsplash 1024x683 - Mandle – tie najzdravšie na svete
autor: Juan Jose Valencia AntiaChránia pred celým spektrom chorôb – fyzických i duševných.

Vysoký podiel aktívnych látok sa nachádza práve v šupke mandlí a preto sa neodporúča ju odstraňovať. Mandle vám pomôžu s mnohými problémami ako so znižovaním hladiny cholesterolu v krvi či pri prevencii proti Alzheimerovej chorobe, ale i proti bežným ochoreniam ako je chrípka či prechladnutie. Sú však i skvelou výživou pre náš mozog a ich látky pomáhajú chrániť i dušvné zdravie.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode