zdielať

Existuje liek na celiakiu?

Existuje liek na celiakiu? - pretzels 1491789 1920 - Existuje liek na celiakiu?
Zdroj: pixabay.com

V poslednom čase sa stále častejšie objavujú v magazínoch či na diskusných fórach prípravky, ktoré je možné voľne zakúpiť v lekárni a pomáhajú pri trávení lepku, ktorý je obsiahnutý v pšenici a stojí za tráviacimi problémami mnohých ľudí, ktorých telo nie je schopné túto látku účinne spracovať. Tieto preparáty ponúkajú úľavu od zažívacích problémov, ktoré bohužiaľ často musia títo ľudia znášať po každej konzumácii výrobkov obsahujúcich lepok. Je to však naozaj tak?

Existuje liek na celiakiu? - cupcakes 690040 1920 1024x683 - Existuje liek na celiakiu?

Zdroj: Pixabay

Pri slovnom spojení neznášanlivosť lepku nám často v prvom rade príde na um celiakia, o ktorej sa napísal už nejeden článok. Pravdou však je, že problémy s trávením lepku nemajú len celiatici, ale vynárajú sa tu aj diagnózy, o ktorých sa doteraz až tak často nehovorilo. Alergia na lepok, intolencia lepku sú všetko diagnózy, ktoré majú podobné povrchové príznaky ako celiakia – časté hnačky po požití lepku, vyrážky, plynatosť, zastavenie rastu, anémia. Líšia sa však v jednom podstatnom bode – celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje po požití lepku poškodenie čreva, ktoré nie je schopné účinne sa regenerovať, kým lepok zo stravy úplne nevylúčime.

V tomto prípade nastáva podobný zmätok ako pri rozlišovaní jedálnička laktózovej intolencie a alergie na bielkovinu kravského mlieka. Mali by sme si predovšetkým uvedomiť, že intolerancia nastáva vtedy, keď telu chýba určitý enzým, ktorý si nedokáže vytvoriť a preto precitlivene reaguje na zložku stravy, ktorú nedokáže stráviť.

Existuje liek na celiakiu? - roll 2532192 1920 1024x683 - Existuje liek na celiakiu?

Zdroj: Pixabay

Preparáty a tablety, ktoré sa objavili na pultoch lekární nie sú riešením celiakie. Celiakia sa nedá vyliečiť, pretože je to autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému ničeniu klkov tenkého čreva. Nedá sa žiadnym spôsobom vyliečiť a jediný spôsob ako sa vyvarovať nepríjemným ťažkostiam, ktoré sú s ňou spojené je celý život trpezlivo a poctivo dodržiavať bezlepkovú diétu so všetkými obmedzeniami. Preparáty sú určené pre pacientov trpiacich intoleranciou lepku a dodávajú im chýbajúci enzým, ktorý ich telo nie je schopné vytvoriť v dostatočnom množstve.

Je pravda, že môžu celiatikovi pomôcť zmierniť problémy spojené s konzumovaním lepku, ale určite nie je rozumné hazardovať so svojim zdravím len kvôli jednému lekovému koláčiku.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode