zdielať

Čarovný harmanček

Čarovný harmanček - chamomile 829487 1920 - Čarovný harmanček

Harmanček patrí medzi bylinky, ktoré sa vyznačujú širokým spektrom liečivých vlastností, na ktoré často zabúdame a radšej siahneme po liekoch dostupných v lekárňach, napriek tomu, že svoju dôveru do neho vkladali už naše staré mamy. Harmanček pravý je liečivá rastlina, ktorú mnohí z nás spoznajú najmä vďaka drobným bielym kvietkom. Poznáme ho pod názvami rumanček, harmanček či kamilky a často sa s ním stretávame najmä vo forme čaju. Akými zázračnými účinkami sa však harmanček vyznačuje?

Čarovný harmanček - chamomile 1589449 1920 1024x768 - Čarovný harmanček

Zdroj: pixabay.com

Harmančekový čaj nemusí mať svoje využitie len ako teplý nápoj ale môžeme ho aplikovať aj pokožku či vlasy. Začneme pri vychladených čajových vrecúškach, ktoré bez milosti končia v koši. Priložením vrecúšok na opuchnuté oči po ťažkej noci zmiernime opuch a doprajeme unaveným očiam potrebnú výživu.

Harmančekový čaj ma antioxidačné vlastnosti, ktorými účinne bojuje s voľnými radikálmi a zabraňuje vzniku vrások a strate hydratácie z pokožky. Za zmienku určite stoja aj jeho antiseptické vlastnosti, vďaka ktorým je ideálnym pomocníkom pri dezinfekcii drobných raniek, ale pomôcť môže aj pri boji s akné, pretože účinne lieči chorú pokožku. Je tiež výborným bielidlom pokožky, vďaka nemu získa pokožka späť stratenú iskru a celá sa prežiari.

Odvar z harmančekového čaju je vhodným pomocníkom aj pri problémoch s vlasmi. Nielenže chráni vlasy pred poškodením UV žiarením, čo sa môže hodiť najmä počas letných dní, kedy slnko nepríjemne páli a dochádza k zhoršeniu kvality vlasov, ale tiež pomáha v boji s lupinami. Výborným pomocníkom je najmä pre dámy s prirodzene blond vlasmi, ktorým zvyšuje lesk a navyše môže ich prirodzenú blond farbu zosvetliť.

Čarovný harmanček - chamomile 829538 1920 1024x678 - Čarovný harmanček

Zdroj: pixabay.com

Vnútorne sa harmančekový čaj môže užívať pri tráviacich problémoch. Pomáha najmä pri podráždenom žalúdku, ktorý upokojuje. Čaj pomáha aj pri problémoch dráždivého čreva a pri nadmernom nafukovaní. Pacientov s cukrovkou iste poteší, že harmančekový čaj im pomáha stabilizovať hladinu glukózy v krvi. Odvar z harmančeka tiež pomáha upokojovať, utišuje a pomáha s bojom s ťažkými migrénami.

Účinky harmančeku poznali už naši predkovia, ktorí ho často používali na ošetrovanie rán a dezinfekciu a tiež pri problémoch spojených s tráviacou sústavou. Vďaka harmančeku bude naša pleť žiarivejšia a vlasy pevnejšie, pozor si však treba dať aj vznik alergie, ktorá je s ním často spájaná a prejavuje sa vznikom nepríjemnej žihľavky alebo pľuzgiermi.

Čarovný harmanček - chamomile 401490 1920 1024x684 - Čarovný harmanček

Zdroj: pixabay.com

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode