zdielať

Viete, ako sa vyvíjali topánky?

Viete, ako sa vyvíjali topánky? - fashion 2939996 1920 - Viete, ako sa vyvíjali topánky?
pixabay.com

Móda nás ovplyvňuje dennodenne, takpovediac na každom kroku. Ak hovoríme o topánkach, môžeme to vziať aj doslovne. Kedysi nebolo ničím výnimočným vykračovať si bosý po prašných cestách, no dnes by sme sa na človeka bez topánok pozerali prinajmenšom ako na čudáka. Ako vlastne vyzerali prvé topánky?

Čínski vedci sa domnievajú, že ľudia začali nosiť topánky už pred 40 000 rokmi a k ich výrobe ich motivovala najmä potreba ochrániť si chodidlá pred nepriaznivým počasím. Najstaršie zachované topánky sa našli v USA, išlo o sandále tkané z rastlinných vlákien.  Móda nebola neznámym pojmom ani v dávnejšej minulosti, čoho dôkazom sú iné nálezy 27 000 rokov starých topánok, ktoré už boli zdobené.

Dnes by pre nás bolo asi dosť nezvyčajné stretnúť vonku muža v lodičkách, no v 16. storočí to boli práve muži, ktorí v Európe začal nosiť vysoké podpätky. Tieto poukazovali na ich postavenie v spoločnosti. Tento trend sem prišiel z Blízkeho východu a čoskoro si ho obľúbili aj ženy, ktoré si vysokými topánkami dopomáhali k opticky menšiemu chodidlu.

 

 

Červené lodičky sú dnes symbolom ženskosti a príťažlivosti, ale nebolo to vždy tak. Za čias Ľudovíta XIV. ich mohli nosiť iba príslušníci kráľovského dvora, bez ohľadu na pohlavie. Na začiatku 18. storočia muži dali prednosť pohodlnej nízkej obuvi, zatiaľ čo ženské podpätky sa naďalej zvyšovali a zužovali. Trvalo celých 100 rokov, kým vyšli z módy a nahradili ich ploché topánky, no iba na polstoročie. Popri tenkých podpätkoch boli obľúbené aj platformové topánky, no po druhej svetovej vojne sa symbolom ženskosti opäť stali iba stiletta – ihličkové podpätky, ktoré nútili nositeľky pri chôdzi vypnúť hruď a boky, čím zvýrazňovali ženské krivky. Ženy si ich obľúbili aj preto, že boli po prvýkrát vyrábané z ocele, vďaka ktorej mali oveľa väčšiu životnosť a boli menej labilné.

Viete, ako sa vyvíjali topánky? - shoe 2538424 1920 - Viete, ako sa vyvíjali topánky?
Zdroj: pixabay.com

Na záver trochu extravagancie

Nielen svetové móla, ale aj ulice sú dnes plné najrôznejších nízkych i vysokých topánok. Niektoré z nich sa dajú nazvať skutočnými umeleckými dielami, ale aj skúsení návrhári obuvi zrejme občas nemajú svoj deň, čoho dôkazom sú mnohé bizarnosti:

  • netypické svadobné črievičky

Viete, ako sa vyvíjali topánky? - pexels photo 265792 - Viete, ako sa vyvíjali topánky?
Zdroj: pexels.com

  • pre baletky

Najvyššie topánky na svete z dielne Christiana Louboutina pre balerínky

 

  • inšpirované zvieracou ríšou

Viete, ako sa vyvíjali topánky? - people street sidewalk jeans - Viete, ako sa vyvíjali topánky?
Zdroj: pexels.com

.

 

 

 

  • s nádychom histórie

Viete, ako sa vyvíjali topánky? - shoes clothing footwear feet 54604 - Viete, ako sa vyvíjali topánky?
Zdroj: pexels.com

  • posvieťte si na cestu

Viete, ako sa vyvíjali topánky? - night street skateboard urban 17606 - Viete, ako sa vyvíjali topánky?
Zdroj: pexels.com

A nakoniec ako bonus toto video s 10 pármi naozaj čudných trendov:

Zdroje:

style.hnonline.sk , magazin.centrum.sk

Kategórie:

Podobné články