zdielať

Veľká noc – zvyky a tradície naprieč svetom

veľká noc - annie spratt 71673 unsplash - Veľká noc – zvyky a tradície naprieč svetom
Veľká noc a tradície naprieč svetom. Annie Spratt

Na našom území sa už dlhé roky Veľká noc spája s tradičnou šibačkou a oblievačkou, bez ktorej si tento sviatok nevieme predstaviť. Pre mnoho kultúr sú naše zvyky a tradície neobvyklé a rovnako ako je to pri oslavách Vianoc a vítania Nového roka, po celom svete existujú kultúry, ktoré vyznávajú odlišné zvyky a tradície ako my. Ako sa však slávia sviatky jari po celom svete a ako sa zvyky a tradície líšia naprieč kontinentami?

veľká noc - monika grabkowska 612622 unsplash 683x1024 - Veľká noc – zvyky a tradície naprieč svetom
autor: Monika GrabkowskaVeľká noc naprieč svetom.

Snáď najznámejším zvykom, ktorý poznáme najmä z filmov a seriálov je hľadanie veľkonočných vajíčok, ktoré je populárne najmä v USA, ale postupne začína prenikať aj k nám. Deti hľadajú čokoládové dobroty na záhrade, ktoré tam schoval tradičný veľkonočný zajačik. Tradícia spájajúca sa s USA je aj kotúľanie veľkonočných vajíčok pomocou lyžičky, ktorá má korene už v 19. storočí a každoročne sa koná v Bielom dome.

veľká noc - freestocks org 611431 unsplash 683x1024 - Veľká noc – zvyky a tradície naprieč svetom
autor: FreestocksVeľkonočný zajačik patrí medzi tradície mnohých kultúr.

Na americkom kontinente ešte chvíľu zostaneme. Brazília má jednu z najfarebnejších a najveselších osláv. Deň pred Popolcovou stredou sa končí obdobie fašiangov a v Brazílii sa koná jeden z najznámejších karnevalov, ktorý má osláviť príchod pôstneho obdobia. V uliciach sa tancuje, hrá hudba a všetci oslavujú v exotických kostýmoch. Táto tradícia je stará už neuveriteľných 250 rokov!

veľká noc - aaron burden 233841 unsplash 769x1024 - Veľká noc – zvyky a tradície naprieč svetom
autor: Aaron BurdenKaždý krajina vyznáva špecifické zvyky a tradície.

Vo Francúzku je zas zvykom, že počas Bielej soboty nesmú znieť zvony, čo predstavuje smútok. Ľudia chodia na bohoslužby a jedia jedlá typické pre toto obdobie. V mestečku Haux sa každý rok pripravuje omeleta zo 4500 vajíčok, ktorá nasýti až 1000 ľudí, ktorí sa zídu na námestí. Tento zvyk pochádza ešte z čias Napoleona. Deti vo Francúzku dostávajú čokoládové vajíčka, pričom veria, že im ich doniesol veľkonočný zajačik.

Vo Švédsku je pre deti typické prezliekať sa za veľkonočné čarodejnice a chodiť od jedného domu k druhému, pričom svoje vlastné výtvory v podobe kresieb či lepených hračiek vymieňajú za čokoládu a cukríky. Grécko sa pýši skutočne zaujímavým zvykom, počas ktorého ľudia hádžu panvice či keramiku von oknom a oslavujú tak príchod bohatej jari, ktorá má vyhodené nádoby naplniť bohatou úrodou.

veľká noc - jasmine waheed 503131 unsplash 681x1024 - Veľká noc – zvyky a tradície naprieč svetom
autor: Jasmine WaheedČokoláda a sladkosti patria nevyhnutne k Veľkej noci

Veľká noc je dôležitým sviatkom i pre kresťanov žijúcich v Afrike. V Etiópii je pre obyvateľov jedným z najdôležitejších zvykov nekonzumovať počas pôstu živočíšne produkty ako mäso, mlieko, vajíčka či syr. Tradíciou je i zapaľovanie sviečky, ktorá sa nazýva Twaf a nosenie čeleniek z palmových listov s vyobrazeným krížom. Zvyky a tradície sa naprieč kontinentami líšia a každá z nich so sebou nesie dôležitosť, ktorú do nej veriaci vkladajú. Zároveň so sebou nesú i množstvo symbolov, bez ktorých by oslavy Veľkej noci stratili svoje čaro.

Zdroje:

timeanddate.com

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.