zdielať

Jednorožec – Viete, že sa nachádza aj v erbe slovenskej obce?

Jednorožec - Viete, že sa nachádza aj v erbe slovenskej obce? - shutterstock 307341374 - Jednorožec – Viete, že sa nachádza aj v erbe slovenskej obce?
shutterstock.com

Jednorožec je bájny tvor, ktorý fascinuje ľudí od nepamäti. Jeho prvé opisy pochádzajú už z antického Grécka. V stredoveku a renesancii bol symbolom dobra a čistoty, jeho rohu boli pripisované zázračné liečivé účinky a mal dokonca zmeniť otrávenú vodu na pitnú. Zmienku o  podobnom tvorovi nájdeme aj v Biblii.

Jednorožec je párnokopytník s bielou srsťou, zlato-bielou hrivou, bielou “kozou“ briadkou a dlhým zatočeným rohom. Jeho domovom sú tmavé, husté lesy, ktoré stráži. Mláďatá sa údajne rodia so zlatou srsťou, ktorá postupne nadobudne striebornú a neskôr snehovo bielu farbu.

Napriek tomu, že priame dôkazy o jeho existencii neexistujú, nachádza sa v mnohých šľachtických erboch i erboch miest a obcí, dokonca aj u nás na Slovensku.

Erb obce Štiavník Jednorožec - Viete, že sa nachádza aj v erbe slovenskej obce? - erb - Jednorožec – Viete, že sa nachádza aj v erbe slovenskej obce?
Zdroj: www.stiavnik.sk

V roku 2012 svet obletela fascinujúca informácia – vedcom zo Severnej Kórey sa podarilo objaviť skrýšu jednorožca, ktorý mal patriť panovníkovi Tongmjongovi. Pred skrýšou sa údajne nachádzal kameň, v ktorom bol vyrytý nápis Jednorožcov brloh, pochádzajúci  z 10. – 14. storočia. Išlo by o prelomový objav, no vedecký svet ho neakceptuje, keďže okrem výpovedí archeológov o ňom neexistujú žiadne dôkazy.

Na svete však žijú ľudia, ktorí tvrdia, že jednorožca videli na vlastné oči. Patrí k nim aj jedna spisovateľka, ktorá o jednorožcoch dokonca napísala knihu. Čitatelia sa z nej mohli dozvedieť, že tieto bájne bytosti žili v Atlantíde a s jej obyvateľmi komunikovali prostredníctvom myšlienok.

Vysvetlenie nám ponúka ezoterika. Jednorožce sú vraj svetelné éterické bytosti, ktoré človek môže stretnúť v hlbokej meditácii. Spájajú sa s ľuďmi prostredníctvom duše a majú im ukázať ich krásu a dobrotu. Obzvlášť radi vraj komunikujú s ľuďmi, ktorí chcú zmeniť svet k lepšiemu.

Ak žiadnej z týchto informácií neveríte, môžete hľadať vysvetlenie ešte v čarodejníckom svete Harryho Pottera. Tu nie sú magické vlastnosti pripisované iba rohu jednorožca, ale najmä jeho krvi, ktorá udrží človeka na žive aj keby mal už smrť na jazyku. Každý kto sa jej však napije, sa dopustí obrovského hriechu, pretože zabije také čisté a bezbranné zviera. Napriek tomu, že prežije, bude viesť hrozný polovičný život. Koniec koncov, vieme ako dopadol Lord Voldemort …

Sú všade:

..

.

.

.

.

 

To či krásny biely jednorožec skutočne žil, alebo je len výplodom bujnej ľudskej fantázie sa asi nedozvieme. Máme však dôkazy o tom, že po tejto zemi cválal sibírsky jednorožec, aj keď sa od nášho bájneho trochu líši. Bol totiž dlhý 4,5 metra a jeho hmotnosť dosahovala až 4 tony! Keďže žil v nehostinných podmienkach, telo mal pokryté hrubou tmavou srsťou. Jeho roh tiež nebol špirálovitý, ale skôr mohutný, podobný rohu nosorožca. Podľa vedcov vyhynul len pred 29 000 rokmi, a tak sa už mohol stretnúť s Homo sapiensom. Posúďte sami, či nájdete nejakú podobnosť s bájnou éterickou bytosťou.

 .

Zdroje:

www.topky.sk , harrypotter.wikia.com , magazin.centrum.sk

 

Kategórie:

Podobné články