zdielať

Farby nás ovplyvňujú viac, než si myslíme

Farby nás ovplyvňujú viac, než si myslíme - abstract 2924732 1920 - Farby nás ovplyvňujú viac, než si myslíme

O tom, že farby vplývajú nielen na našu psychiku, ale aj na naše zdravie ste už určite počuli. Skúšali ste sa však niekedy podľa týchto poznatkov o jednotlivých farbách riadiť? Možno by ste mali, výsledok vás totiž môže milo prekvapiť.

Liečením pomocou farieb sa zaoberá kolorterapia. Nejde o novodobý výmysel, účinkom farieb sa zaoberali už starí Egypťania, ako aj indickí a čínski myslitelia. Liečiť sa farbami nie je zložité, okrem toho, že sa budete obliekať podľa toho, aké účinky chcete dosiahnuť, môžete si pomôcť aj pestrofarebnou stravou, či bytovými doplnkami. V prípade choroby sa obklopte bielou farbou, pretože očisťuje a pomáha pri regenerácii.

Farby nás ovplyvňujú viac, než si myslíme - allergy 18656 1920 683x1024 - Farby nás ovplyvňujú viac, než si myslíme
Zdroj: pixabay.com

Žltá pôsobí povzbudivo a vyvoláva dobrú náladu. Dodáva tiež energiu, chuť do učenia,  zlepšuje pracovnú výkonnosť, kreativitu a pôsobí inšpiratívne, preto je nazývaná aj farbou umelcov. Podporuje tiež nadväzovanie kontaktov. Zo zdravotného hľadiska zmierňuje depresiu, napomáha pri liečbe ochorení pečene a žalúdka, a môže urýchľovať hojenie kože. 

Oranžová je údajne obľúbenou farbou srdečných, tolerantných ľudí s pevnou vôľou. Vyžaruje pozitívnu energiu a teplo. Podporuje trpezlivosť a neúnavnosť, vyvoláva pocit radosti. Keďže vzniká spojením žltej a červenej, účinky týchto farieb sú v oranžovej zjemnené. Má pozitívny vplyv na orgány v brušnej dutine.

Červená farba pôsobí výrazne, energicky ale aj trochu vyzývavo. Je údajne vhodná na reklamy a webové stránky, lebo zvyšuje predajnosť produktov aj chuť do jedla, ale je vhodné kombinovať ju s jemnejšou – pokojnejšou farbou, pretože červená je farbou silných emócií, ako pozitívnych, tak aj negatívnych a samotná môže vyvolávať pocit nepokoja. Vyjadruje lásku, vášeň, energiu i hnev.  Povzbudzuje krvný obeh a stimuluje tvorbu adrenalínu.

Ružová pôsobí nežne a žensky, vyžaruje pozitívnu energiu, je farbou priateľstva, súcitu, lásky  a šťastia. Pôsobí proti hnevu a tlmí negatívne emócie. Nosenie oblečenia v ružových odtieňoch vám dodá sviežu energiu a pocit harmónie.

Modrá vraj patrí medzi najobľúbenejšie farby, pretože vyvoláva pocit bezpečia a dôvery. Jej studené odtiene pôsobia uspávajúco, preto sú vhodné na vymaľovanie stien spální. Modrá je označovaná aj ako farba biznisu a bankovníctva. Pozitívne pôsobí na zrak, činnosť štítnej žľazy, pomáha pri zápaloch a zvýšenej teplote. Uvoľňuje tiež nervozitu a prináša vnútorný pokoj.

Zelená je farbou prírody, vitality a harmónie. Podnecuje mier a pozitívne pôsobí na vzťahy, či už partnerské alebo kamarátske. Tmavé odtiene podporujú rozum a logické myslenie. Zelená pozitívne pôsobí na pľúca a srdce, upokojuje nervový systém a zmierňuje migrény. Ak je zelená vašou obľúbenou farbou, pravdepodobne ste kreatívni, samostatní a máte veľa pozitívnej energie.

Fialová farba má najintenzívnejšie vyžarovanie. Je farbou kreativity, bohatstva a víťazstva. Obchodníci ju preto často využívajú, keď chcú upozorniť na inovatívne služby, alebo na nové produkty. Zo zdravotného hľadiska vplýva fialová na oči a nervovú sústavu.

Čierna je u nás zaškatuľkovaná ako farba smútku, no neplatí to všade vo svete. Rovnako ako biela, skrýva v sebe celé farebné spektrum, a práve v spojení s kontrastnou bielou tvoria dokonalú harmóniu. Vo svete obchodu symbolizuje čierna farba luxus a kvalitu. Priveľa čiernej farby môže vyvolávať clivotu a depresiu, ale ak si na seba dáte čierne oblečenie, nemala by sa k vám dostať negatívna energia, pretože čierna farba ju neprepúšťa.

Hnedá vzbudzuje pocit bezpečia, domova a prírodnej sily. Dodáva nám istotu a odvahu. Je obľúbená u mierumilovných ľudí, ktorí majú radi prírodu a stoja nohami pevne na zemi. Podobne ako modrá farba, symbolizuje stabilitu a dôveru. 

Farby nás ovplyvňujú viac, než si myslíme - woman 2998997 1920 - Farby nás ovplyvňujú viac, než si myslíme
Zdroj: pixabay.com

 

Sivá patrí medzi nevýrazné farby, preto je vhodná ako podklad pre iné farby, ktoré pri nej viac vyniknú. S nosením sivého oblečenia by sme mali byť opatrní, pretože je farbou vyčerpanosti. Predstavuje tiež pochybnosť, stiesnenosť a obavy. Obľubujú ju rozvážni ľudia, ktorým však neprekáža jednotvárnosť.

Zdroje:

www.zdravie.sk , www.lmctn.sk , plnielanu.zoznam.sk , horoskopy.azet.sk , casprezeny.azet.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode