zdielať

Pôstne obdobie – je pre nás správnym rozhodnutím?

pôst - rachel park 366508 unsplash - Pôstne obdobie – je pre nás správnym rozhodnutím?
Pôstne obdobie - áno alebo nie? Rachel Park

Mnoho sviatkov vrátané Vianoc a Veľkej noci sa tradične spája s pôstom, počas ktorého sa nekonzumuje mäso, živočíšne výrobky či alkohol. Mnoho ľudí prežije pôst na naozaj ľahkých jedlách a po jeho skončení sa začínajú pravé oslavy plné jedla založeného na množstve tukov. Je pre náš organizmus pôst dobrým rozhodnutím alebo sa zbytočne zaťažujeme a koledujeme si o poriadny problém?

pôst - dan gold 298710 unsplash 1024x683 - Pôstne obdobie – je pre nás správnym rozhodnutím?
autor: Dan GoldPôstne obdobie by malo byť založené na zdravých potravinách.

Na začiatok je vhodné poznamenať, že odľahčenie jedálnička nie je potrebné ak každý deň konzumujete zdravú a vyváženú stravu, ktorá je bohatá na všetky makro a mikroživiny, ktoré by mala obsahovať. Ak je však váš jedálniček pravidelne okorenený nezdravými jedlami a konzumujete jedlo bohaté na tuky, ktoré nezaraďujeme do kategórie zdravé, pôst vám skutočne môže pomôcť naštartovať funkciu pečene i iných oddielov tráviacej sústavy tak, že vynecháte všetko vyprážané a na istý čas sa vzdáte živočíšnych výrobkov, ktoré bežne konzumujete vo veľkých množstvách. Pôst založený na vyprážanej rybe, vajíčkach a sladkých koláčoch však nie je pôstom.

Ak ste sa už pôstne obdobie rozhodli dodržiavať pamätajte na to, že po jeho skončení by ste mali na nediétnu stravu nastupovať postupne a nedopriať si hneď všetko naraz. V opačnom prípade si koledujete o problémy so žlčníkom, ktorý u väčšinu ľudí veľmi citlivo reaguje na výkyvy stravy, ktoré predstavuje hladovanie a v zapätí rýchly nábeh na konzumáciu mastných a ťažkých jedál. Žlčníkové problémy sa väčšinou prejavujú ako nepríjemné pichanie na pravej strane brušnej dutiny. Nezabúdajte, že bolesť môže byť i prenesená a prejavovať sa i vľavo či v strede brucha.

pôst - brooke lark 296282 unsplash 1024x683 - Pôstne obdobie – je pre nás správnym rozhodnutím?
autor: Brooke LarkSkúste vsadiť na ovocie a zeleninu v zaujímavých kombináciách.

Pri dodržiavaní zdravej a vyváženej stravy pôst potrebný naozaj nie je, pretože počas neho ochudobníte svoje telo o dôležité látky. Samozrejme, nemusí byť zlým nápadom počas pôstneho obdobia vylúčiť zo svojho jedálnička živočíšne produkty, ale rozhodne neodporúčame ich nahradzovať vyprážaným jedlom či sladkosťami. Skúste miesto nich zaradiť do svojho stravovania viac zeleniny či staviť na ovocie v rozumnom množstve.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.