zdielať

Antistresové dedičstvo od babky

Antistresové dedičstvo od babky - hands 2066551 960 720 - Antistresové dedičstvo od babky
Antistresové dedičstvo od babky Zdroj: pixabay.com

Kultové voľnočasové handmade techniky alebo domáce práce, ktoré urobia radosť nejednej šikovnej dievčine alebo talentovanému a trpezlivosťou obrnenému mužovi. Aj takto by sa mohli označiť ručné práce ako sú háčkovanie, pletenie alebo vyšívanie.

Na Slovensku, ale aj všade vo svete, majú dlhú tradíciu a ľudia 21. storočia znovu objavujú radosť z činností, ktoré poznali už naše prababky. Možno vtedy neplietli pre zábavu ale pre úžitok, avšak manuálna práca je jednou z najefektívnejších antistresových metód, kedy navyše môžeme dať voľný priechod našej fantázii.

Antistresové dedičstvo od babky - crocheting 1479217 960 720 - Antistresové dedičstvo od babky
Zdroj: pixabay.com

Háčkovanie

Pomocou háčika, ktorý je neochvejným pomocníkom v procese háčkovania, vytvárame nahadzovaním a spájaním priadze slučky alebo oká, čím vznikajú rozdielne alebo opakujúce sa vzory na čiapkach, prikrývkach, poduškách alebo taškách. Pri háčkovaní stačí jedna priadza. Obháčkovať je dnes možné naozaj všetko, dokonca aj taký bicykel či strom.  A pretože máme radi veci, ktoré sa do módy a interiérov vracajú aj váš byt môže so správne zvolenými háčkovanými vankúšikmi vypadať skvelo a trendy a dokonca sa môžete pochváliť vlastnou prácou.

Antistresové dedičstvo od babky - lake constance 673103 960 720 - Antistresové dedičstvo od babky
Zdroj: pixabay.com

Vyšívanie

Vyšívanie sa považuje za jednu z prvých techník, ktorými si ľudia zdobili alebo skrášľovali odevy.  Predovšetkým sa používala na skrášlenie odevov cirkevných hodnostárov, pričom jej začiatky sa datujú do obdobia okolo 15.storočia. Až neskôr boli na odevoch bežných ľudí tiež viditeľné výšivky.

Antistresové dedičstvo od babky - embroidery 2937593 960 720 - Antistresové dedičstvo od babky
Zdroj: pixabay.com

Výšivky vedia upútať a potešiť nejedno oko. Vyšívanie predstavuje neoddeliteľnú súčasť slovenskej ľudovej kultúry aj ako ozdoba ľudových krojov a odevov. V minulosti určovali výšivky status svojho majiteľa a to svojou zložitosťou, motívom ale aj farebnosťou. Mohli ste tak odlíšiť kroje z daného kraja ale aj to, či išlo o dievča slobodné alebo vydaté. Vyšívanie však bolo aj obľúbenou činnosťou, ktorou sa zabávali ženy z chudobných aj z bohatých rodín a takéto ručne vyšité obrázky, obrusy, čepce alebo podobné predmety našli svoje využitie v každej domácnosti.

Antistresové dedičstvo od babky - folklore 996388 960 720 - Antistresové dedičstvo od babky
Zdroj: pixabay.com

Zdroje:
https://zena.sme.sk/
https://www.sashe.sk/
https://www.textillux.sk/

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode