zdielať

Po kultovom Ženskom oddelení zavítame s Radošincami aj do Mužského oddelenia

radošinci - MO063 - Po kultovom Ženskom oddelení zavítame s Radošincami aj do Mužského oddelenia
V predstavení sa okrem známych mien ako Stanislav Štepka a Maruška Nedomová predstavia aj Samuel Spišák a Andrea Martvoňová. Ctibor Bachraty

Nezabudnuteľná kultová komédia Ženské oddelenie z dielne Radošínskeho naivného divadla, ktorá mala premiéru v roku 1987, sa dočkala akéhosi pokračovania v podobe Mužského oddelenia. Táto trpká komédia je už 65. titulom Stanislava Štepku počas takmer 60 ročnej histórie divadla. A svojich fanúšikov zase raz nesklame.

Nemožno samozrejme povedať, že nová hra stavia na úspechu Ženského oddelenia, s ktorým sa už nezmazateľne spájajú herecké tváre Kataríny Kolníkovej a Jána Melkoviča. Mužské oddelenie je však nepriamym pokračovaním s novým a odlišným prístupom prispôsobeným súčasným moderným podmienkam, no stále s tým istým štýlom humoru. „Snažili sme sa ju robiť pre dnešnú dobu, ale o tých istých hodnotách, ktoré sú vždy aktuálne,“ vysvetlil režisér Juraj Nvota.

Prečo má komédia prívlastok trpká? Pretože s typickými sprievodnými znakmi Radošíncov sprostredkuje neľahké osudy niekoľkých, tentoraz mužských postáv, ktoré uviazli v nemocnici. A aj tentoraz to bude skôr o duševných, než o telesných strastiach.

Ligový futbalista, opravár so svojskou osobnosťou, ufrflaný starší čašník z hotela Lipa, ktorého úlohu si zahral sám Stanislav Štepka, ba aj štátny minister – osudy týchto postáv sa spolu s doktormi a sestričkami prepletú na nemocničnom oddelení. Bolesti pacientov, chaos štátnej nemocnice, nervozita lekárov a sestričiek, to všetko dohromady vyvoláva veľmi realistické situácie. Ale aj vďaka neduhom a zdravotným problémom sa však napokon podarí prepojiť odlišné svety postáv a ich vnímanie života. Nechýba ani niekoľko ľúbostných príbehov.

Neoficiálnym podtitulom hry je „správa z nemocnice, kde sa otvárajú telá i duše“ – čo vystihuje úplne všetko. Ľudská inscenácia s humornými scénkami je pre každého diváka príjemným relaxom a zamyslením sa nad životom a súčasnosťou.

Mužské oddelenie malo premiéry koncom novembra a vychutnať si ju môžete počas mnohých ďalších termínov v sídle Radošínskeho naivného divadla v Bratislave na Záhradníckej, ale aj počas zájazdov divadla na rôznych miestach na Slovensku.

Zdroj: rnd.sk

Kategórie:

Podobné články