zdielať

Slovak Press Photo vyhral Jozef Jakubčo s fotografiami prezidentky Čaputovej

slovak press photo - sharegrid N10auyEVst8 unsplash - Slovak Press Photo vyhral Jozef Jakubčo s fotografiami prezidentky Čaputovej

Päťčlenná medzinárodná porota rozhodla o absolútnom víťazovi už 8. ročníka súťaže SLOVAK PRESS PHOTO. Cenu Grand Prix si odniesol Jozef Jakubčo, fotograf denníka SME, ktorý do súťaže šiel so sériou fotografií prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorú nafotil počas volebnej noci. Fotografie boli v  čiernobielom prevedení. Predsedom poroty bol slovensko-kanadský fotograf Joe Klamar, ďalej holandský fotograf Kadir van Lohuizen, francúzska fotoeditorka Fréderique Rondetová, český fotograf Jindřich Štreit a slovenský fotograf Andrej Balco.

Séria Noc s prezidentkou.

Do súťaže príde každý rok vyše 2 000 fotografií, s ktorými autori súťažia v kategóriách Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 26 rokov a študenti (medzinárodná kategória, kde víťaz získa okrem 500 € aj možnosť samostatnej výstavy), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a v novej medzinárodnej kategórii Fotografia vytvorená mobilným telefónom. Výnimočnou kategóriou je aj Grant Bratislavy, pri ktorom víťaz získa štipendium 2 000 € od primátora Bratislavy. Témou pre rok 2019 je genius loci mesta Bratislava, t. j. špecifická atmosféra daného miesta, ktorá pôsobí na každého a je predmetom vlastnej interpretácie. Víťazi jednotlivých kategórií budú známi začiatkom októbra.

Zdroj: SLOVAK PRESS PHOTO