zdielať

Hrozí unikátnej galérii Design factory zbúranie?

design factory - 69699036 1267174936823693 6536188472091213824 o - Hrozí unikátnej galérii Design factory zbúranie?
Priestory galérie. Zdroj: Facebook Čierne diery

Design factory je obľúbenou lokalitou pre rôzne výstavy, workshopy a semináre, často aj hudobné podujatia. Okrem toho si môžete do priestorov s výnimočnou architektúrou a atmosférou oddýchnuť aj pri šálke kávy v df café. Priemyselnú atmosféru Design factory oživila v roku 2005 trojica architektov Martin Paško, Zoran Michalčák a Zuzana Zacharová s cieľom vytvoriť novú kreatívnu základňu pre podporu a rozvoj dizajnu a architektúry nadčasových hodnôt.

Teraz jej však po takmer pätnástich rokoch hrozí zbúranie. Vlastníkom budovy je spoločnosť ZSE, ktorá sa údajne rozhodla vybudovať na jej mieste kancelársky komplex pre svojich zamestnancov. V súvislosti s výstavbou na Mlynských Nivách a blízkej výstavbe Sky Parku sa priestor stal veľmi žiadaným. Okrem unikátnej galérie má však budova Design factory aj historickú hodnotu. Budova bývalej montážnej haly stojí na Bottovej ulici už od roku 1942, prežila aj nálety na významnú rafinérku Apollo, počas 2. svetovej vojny. Bombardovanie takmer celú rafinériu zničilo, dôvodom bolo znemožniť Nemcom prístup k pohoným hmotám, ktoré rafinéria vyrábala. Patrila vtedy nemeckému koncernu I. G. FARBEN.

Ako prví na možné búranie upozornili na svojom Facebooku Čierne diery.

Ako to nakoniec dopadne ukáže čas, primátor Matúš Vallo vyslovil podporu zachovania historickej budovy na Bottovej ulici.

 

Kategórie:

Podobné články