zdielať

Fontána Družba v Bratislave sa dočká rekonštrukcie

bratislava - druzba - Fontána Družba v Bratislave sa dočká rekonštrukcie
Fontána Družba sa dočká rekonštrukcie. Flatgallery, Andrej Jaroš

Výborná správa prišla od hovorkyne hlavného mesta Kataríny Rajčanovej. Potvrdila, že fontána Družba, ktorá dlhé roky čaká na obnovu, sa konečne dočká! Musíme konštatovať, že na túto rekonštrukciu je najvyšší čas. Bola mnoho krát sľubovaná, ale pre nedostatok financií stále odkladaná. Bratislava ako hlavné mesto by mala pôsobiť reprezentatívne vo všetkých svojich zákutiach.

Fontána Družba stojí na bratislavskom Námestí Slobody a je jednou z najväčších fontán Bratislavy. Bola postavená v rokoch 1979-1980. Na jej stavbe sa podieľalo viacero umelcov a architektov. Hlavnými tvorcami boli architekti Virgil Dropp a Juraj Hlavica a sochári Juraj Hovorka, Tibor Bártfay a Karol Lacko.  Dvanásť tonová fontána je postavená do tvaru lipového kvetu s priemerom deväť metrov. Nádrž na vodu má priemer až štyridsaťpäť metrov. Nehrdzavejúca oceľ zabezpečovala jej dlhoročné využitie.

Ešte v roku 2007 fontána Družba fungovala a neskôr musela byť odstavená z dôvodu nevyhovujúceho technického stavu. Odvtedy čaká na opravu. V roku 2018 sa začali prípravy a vypracovávanie projektovej dokumentácie. Pracovalo sa na revitalizácii želene a úpravy okolia fontány. Námestie Slobody bolo dlhé roky zanedbávané a okolie nefunkčnej fontány ešte pridávalo námestiu nepekný vzhľad. Dlhoročné ignorovanie stavu námestia bolo ospravedlňované nedostatkom financií. Od roku 2018 sme sa posunuli cez vypracovanie projektovej dokumentácie až k jej schvaľovaniu. V priebehu nasledujúceho mesiaca by malo byť vydané stavebné povolenie. Vyzerá to tak, že tento rok sa budú môcť zahájiť opravy. Záleží však na dĺžke procesu verejného obstarávania, ktoré vyhlási Generálny investor Bratislavy. Ako všetci dobre vieme, tak u nás na Slovensku tieto procesy bývajú zdĺhavé. Držíme však palce, aby sa procesy podarilo zvládnuť v čo najkratšom čase.  Bratislavčania sa budú môcť opäť tešiť z fungujúcej fontány a revitalizovaného námestia. Postupne by sa Bratislava mohla sústrediť na rekonštrukciu viacerých pamiatok a stať sa atraktívnejšou pre turistov. Na rekonštrukciu netrpezlivo čaká napríklad aj rozľahlý kaštieľ v Rusovciach a mnohé ďalšie chátrajúce pamiatky.

Na obrázku môžete vidieť návrh od Flatgallery, Andrej Jaroš.

Zdroje: TASR a mestskezasahy.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode