zdielať

Trastevere- Boho štvrť tradičného talianskeho mesta- 1.časť

trastevere - trastevere1 scaled - Trastevere- Boho štvrť tradičného talianskeho mesta- 1.časť
Inka Hudec

Trastevere je štvrť, ktorá vzhľadom a štýlom pripomína tradičné talianske mesto, kde sa ľudia prechádzajú, vychutnávajú si espresso, nakupujú, ale aj sa venujú svojej každodennej práci.

 V Taliansku som započula, že Trastevere je ako vyblednutá pohľadnica, síce je trochu opotrebovaná, no stále očarujúca. To, že je Trastevere jednou z najživších štvrtí v Ríme som sa presvedčila na vlastné oči. Trastevere so svojimi nádhernými dláždenými uličkami a okrovými fasádami, ktoré sú obrastené brečtanom a bohémskou atmosférou oslní turistov bez núteného lákania. Názov Trastevere znamená „naprieč Tiberou“ a zároveň je to skratka pre „attraverso il Tevere“, čo znamená cez Tiber. V staroveku toto miesto predstavovalo štvrť najmä pre námorníkov, zatiaľ čo ľudia cez rieku boli skôr vojaci a poľnohospodári.

trastevere - IMG 2713 683x1024 - Trastevere- Boho štvrť tradičného talianskeho mesta- 1.časť

Čo je na Trastevere také okúzľujúce? Prechádzka na tomto mieste Vás nielenže uchváti svojimi nekonečnými uličkami, ale zasiahne vás  aj kúzlo histórie, ktorého pôvod siaha až do starovekého Ríma. Mohlo by sa zdať, že genius loci sa stráca v dave turistov, no nie je to celkom tak. Samozrejme, že turizmus je tu v letných mesiacoch dominujúcim prvkom, kedy vidíme množstvo ľudí vysedávajúcich v baroch a taliančina sa dostáva do stretu s angličtinou, no Trastevere je naozaj očarujúce.

trastevere - IMG 2740 683x1024 - Trastevere- Boho štvrť tradičného talianskeho mesta- 1.časť

Trastevere bola prvá obývaná oblasť na západnej strane rieky. V starom Ríme to bolo susedstvo spočiatku sýrskej neskôr židovskej komunity. Medzi mestské časti bolo Trastevere zaradené až cisárom Augustom, ktorý tu nechal vybudovať naumachiu, respektíve vodný štadión pre námorné bitky.

trastevere - IMG 2802 683x1024 - Trastevere- Boho štvrť tradičného talianskeho mesta- 1.časť

V stredoveku sa zmenila koncentrácia obyvateľstva a počet obyvateľov výrazne poklesol, pretože sa z väčšej časti presunul do Ríma, respektíve bližšie k centru mesta. V polovici 12.storočia Trastevere nebolo zaradené do línie okresov. Svojej slávy sa dočkalo v 14.storočí, kedy bolo Trastevere integrované do mestského kontextu a populácia začala opäť stúpať.

V súčasnosti je možné Trastevere diferencovať do 3 častí, pričom každá si vytvára svojskú atmosféru:

  • Severná časť- zahŕňa vrch Janiculum a cestu via della Lungaria- nájdeme tu množstvo pamiatok Ríma z 19.storočia.
  • Stredná časť- dominantou sú tradičné úzke uličky, ktoré sú v noci často krát preplnené turistami, ktorí si užívajú atmosféru miesta v reštaurácií, vinárni či v bare.
  • Južná časť- je tichšia, no stále má čo ponúknuť, či už v podobe umeleckej alebo architektonickej

Severná časť vedie od vrchu Janiculum smerom dole ku rieke Tiber. Tento kopec nepatrí k povestným 7 kopcom nad ktorými bolo založené mesto, no dostalo označenie 8 kopec. Môžem potvrdiť, že z tohto miesta je naozaj nádherný výhľad na Rím.

trastevere - IMG 2615 869x1024 - Trastevere- Boho štvrť tradičného talianskeho mesta- 1.časť

Kategórie:

Podobné články