zdielať

Zrúcanina Letohrádok Babylon je miestom, ktoré nepozná takmer nikto

Zrúcanina Letohrádok Babylon je miestom, ktoré nepozná takmer nikto - letohradok historia - Zrúcanina Letohrádok Babylon je miestom, ktoré nepozná takmer nikto
Autor: Simona Jurigová

Slovensko ukrýva mnoho tajomných miest, o ktorých tuší len málo Slovákov. Ich návšteva je často zakázaná a návštevníci môžu obdivovať tieto krásy len z diaľky. 

Brodzany sú malá dedinka, ktorá leží neďaleko Partizánskeho. V tomto malebnom mieste žije len necelých 900 obyvateľov. Malebná dedinka leží v priľahlých pahorkatinách, ktoré jej dodávajú romantickú a pokojnú atmosféru. Lesy Trenčianskeho kraja skrývajú mnoho tajomných historických krás. Jednou z nich je Letohrádok Babylon v Brodzanoch.  Tento Letohrádok patrí medzi miesta, kde majú turisti vstup zakázaný.

Zrúcanina Letohrádok Babylon je miestom, ktoré nepozná takmer nikto - historia slovensko e1522318234646 - Zrúcanina Letohrádok Babylon je miestom, ktoré nepozná takmer nikto
autor: Autor: Simona JurigováHistória Letohrádku sa začala písať v roku 1894.

História Letohrádku sa začala písať v roku 1894. V tomto roku si vojvodkyňa brodznianskeho kaštieľa Natália Oldenburgová nechala na kopci nad dedinou postaviť letné sídlo s názvom Letohrádok Babylon. Tento priestor aj s celým areálom slúžil na trávenie voľného času v kruhu najbližšej rodiny a priateľov.

Významná vojvodkyňa bola skvelá umelkyňa a výtvarníčka a tak sa obklopovala umelcami. Na priľahlej lúke usporadúvala koncerty či majálesy.  V staršom veku už nemala na podobné akcie chuť a peniaze. Objavili sa u nej silné filantropické sklony. Natália predávala rodinné šperky a tieto peniaze dávala chudobným. Tak isto sa prejavila jej láska ku zvieratám, najmä ku psom. Stále tvrdila, že keby nemala svojich psov, zabudla by, čo je to oddanosť, vďačnosť a vernosť. Vedľa Letohrádku nechala vybudovať psí cintorín, ktorý patril medzi prvé v našich končinách.

Zrúcanina Letohrádok Babylon je miestom, ktoré nepozná takmer nikto - historia stavba letohradok e1522318356765 - Zrúcanina Letohrádok Babylon je miestom, ktoré nepozná takmer nikto
autor: Autor: Simona JurigováNa jeho zlom stave sa podpísala aj druhá svetová vojna.

Po smrti tejto vojvodkyne sa sídlo netešilo veľkej obľube. Na jeho zlom stave sa podpísala aj druhá svetová vojna. V tomto období bol rozkrádaný a premenil sa na zrúcaninu. V súčasnosti sa vôbec nevyužíva, napriek tomu po plánovanej rekonštrukcii by mal slúžiť na turistické účely. Toto skvelé miesto sa potom stane skvelým tipom na spoznávanie Slovenska.

 

Zrúcanina Letohrádok Babylon je miestom, ktoré nepozná takmer nikto - historicka stavba letohradok e1522318423563 - Zrúcanina Letohrádok Babylon je miestom, ktoré nepozná takmer nikto
autor: Autor: Simona JurigováV súčasnosti sa vôbec nevyužíva, napriek tomu po plánovanej rekonštrukcii by mal slúžiť na turistické účely.

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode