zdielať

Počuli ste už o Sferisterio di Macerata?

sferisterio - sferisterio 1707x960 1 - Počuli ste už o Sferisterio di Macerata?

Talianske stredoveké mestečká v sebe ukrývajú špecifické pamiatky, ktoré sa postupom času stávajú symbolmi mesta. Nebolo tomu inak ani v prípade Maceraty. Macerata je talianske mestečko s približne 40 500 obyvateľmi. Nachádza sa v  regióne Marche. Do Maceraty som ako interná doktorandka vycestovala v apríli 2023 na dvojmesačnú stáž. Navštevovala som kultúrnu a jazykovú školu v centre Maceraty. Každý deň som sa strácala v úzkych uličkách a navštevovala historické pamiatky, ako kostoly, múzeá, námestia, no najviac vo mne zarezonovalo Sferisterio.

sferisterio - sferisterio 1707x960 1 1024x576 - Počuli ste už o Sferisterio di Macerata?

V historickom centre Maceraty v blízkosti hradieb zo 16.storočia sa nachádza Sferisterio. Sferisterio pôvodne slúžilo ako ihrisko pre hranie hry, ktorá sa nazývala pallone col bracciale. Išlo o tímový šport, ktorý predstavoval jednu z najstarších talianskych národných hier. Bol obľúbený najmä v 19. storočí. Pravidlá boli jednoduché. Hrali proti sebe dva tímy pričom každý z nich disponoval tromi hráčmi. Pôdorys, resp. hracie pole pripomínalo dnešný  squosh. Cieľom bolo umiestniť koženú loptičku do súperovho poľa. Hráč ju odrazil dreveným náramkom s hrotmi. Sferisterio je divadlo pod holým nebom, ktorého pôdorys pozostáva z polkruhovej arény, lóží a balkónov. Charakteristickým znakom je akustika, ktorú chvália dirigenti a speváci.

sferisterio - 7 - Počuli ste už o Sferisterio di Macerata?

V 20. rokoch 19. storočia bol vystavaný na základe rozhodnutia šľachticov z Maceraty. Postupom času pallone col bracciale upadalo na popularite až bolo postupne vytlačené futbalom. Tento symbol Maceraty je obrovskou arénou, ktorá sa už dlhodobo využíva iba počas letných mesiacov, ako priestor pre letné operné festivaly a divadlo.  V roku 1921 bolo po prvý krát Sferisterio využité ako operný dom.

sferisterio - IMG 7575 768x1024 - Počuli ste už o Sferisterio di Macerata?

Sferisterio je gigantická neoklasicistická stavba, ktorá disponuje kapacitou 3000 miest.  Je vysoká 18 metrov a je obklopená rôznymi lóžami, balkónmi či dórskymi stĺpmi, ktoré dotvárajú špecifickú atmosféru. Sferisterio bolo vybudované vďaka bohatým občanom, ktorí zafinancovali túto stavbu. Na najvrchnejšej časti Sferisteria sa nachádza nadpis „Ad ornamento della città, a diletto pubblico. La generosità di cento consorti edificò. MDCCCXXIX“, resp. „Na ozdobu mesta, pre verejné potešenie. Veľkorysosť sto manželiek postavená MDCCCXXIX.“ Výstavba Sferisteria sa začala v roku 1823, no slávnostné otvorenie sa konalo až v roku 1829. Sferisterio bolo okrem športových podujatí atraktívne aj pre iné druhy stretnutí. S obľubou ho navštevovali cirkusy, ale aj významné osobnosti.

sferisterio - Arena Sferisterio Macerata Notturna 1024x536 - Počuli ste už o Sferisterio di Macerata?

Postupne pôvodná funkcia začala upadať a po roku 1920 bolo Sferisterio zrekonštruované na priestor vhodný na organizáciu operných podujatí.  Titul skutočne živého „divadla“ Sferisterio získalo v roku 1921, kedy bolo v jeho priestoroch uvedená prvá opera Aida od Giuseppe Verdiho. Vystupovali tu významné hudobné mená ako: Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Beniamino Gigli, Franco Corelli a iní.  Aj napriek tomu, že Sferisterio stratilo svoj pôvodný význam, dnes je dôležitým miestom pre udržiavanie talianskej  kultúry a umenia.

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode