zdielať

Globálna pochúťka – Pizza Margherita

pizza - IMG 7233 scaled - Globálna pochúťka – Pizza Margherita

Symbolom Talianska, no najmä Neapolu je pizza. Toto jednoduché, no chuťovo bohaté jedlo si získalo popularitu na globálnej úrovni. Prečo? Práve vďaka rôznorodosti a možnosti kombinovania. Myslím si však, že pizza je najchutnejšia práve vo svojej najzákladnejšej verzii, ktorú poznáme pod názvom pizza Margherita. Ako a kde sa zrodila táto vynikajúca pochúťka?

V súčasnosti nie je jednoduché zrekonštruovať genézu toho, čo predchádzalo pojmu pizza, no je dôležité povedať, že počiatky pizze je možné sledovať s pôvodom chleba ako takého. Ak však chceme zistiť, odkiaľ skutočne pochádza pizza v dnešnom zmysle slova, je dôležité presunúť sa do starovekého Ríma.

V Ríme kedysi ľudia jedli focacciu, resp. chlebovú placku, ktorá sa zväčša pripravovala zo zvyškov cesta. Focaccia sa pripravovala z múky, soli a byliniek, ktoré sa následne zmiešali. Z kultúrno-umeleckého hľadiska badáme odkazy na predchodcu pizze, resp. focacciu v básni rímskeho básnika Vergília. Epická báseň Eneida bola napísaná v období rokoch 29. – 19. pred Kristom. V básni nachádzame metafory na chlieb, ktorý sa konzumoval s olivovým olejom, bylinkami a syrom.  Je teda možné tvrdiť, že básnik Vergílius položil prvé literárne základy o pôvode pizze.

Pôvod slova pizza nie je jasne definovaný. Je možné ho odvodiť z rôznych slov. Pojem focaccia sa po prvý krát objavuje v roku 997 n. l. v Gaete, Lazio v listine, ktorá pojednávala o prenájme mlyna. Postupne sa názov rozširuje a je možné ho nachádzať aj v rôznych iných dokumentoch, z ktorých väčšina bola napísaná v okolí Abruzza. Existujú však rôzne hypotézy o pôvode slova pizza, ktoré odkazujú na nemecké slovo bizzo alebo pizzo, či arabské slovo pita, či pitta.  Bez ohľadu na jazykový pôvod sa pizza stala obľúbeným jedlom ľudí po celom svete a v neposlednom rade symbolom talianskej kuchyne.

PREDCHODCA PIZZE MARGHERITY

Pre tých, ktorí si myslia, že prvou pizzou v modernom zmysle slova bola Pizza Margherita asi prekvapí, že to tak nie je. Traduje sa, že prvou pizzou bola Pizza alla Mastunicola. Pôvod slova je taktiež rôznorodý. Zatiaľ, čo niektorí tvrdia, že názov pochádza z pomenovania „Maestro Nicola“, iní  zas veria príbehu, že jednou z ingrediencií bola bazalka, ktorá sa v neapolčine nazýva „vasinicola“. Aj napriek tomu, že neexistujú žiadne dôkazy o pôvode tejto pizze, je dôležité upozorniť na fakt, že paradajka ako jedna z ingrediencií pizze Margherity sa do Talianska začala dovážať až po objavení Ameriky.

pizza - pizza napoli - Globálna pochúťka – Pizza Margherita

Neapolská, resp. moderná pizza sa vyvinula v 19. storočí, kedy taliansky kráľ Umberto I. spolu so svojou manželkou, kráľovnou Margheritou Savojskou  prichádzajú do Neapolu. Kráľovská dvojica si nechala zavolať najslávnejšieho výrobcu pizze v meste, ktorým bol Raffaelo Esposita. Ten im pripravil trojchodové menu zložené z troch druhov pizze: Pizza alla Marinara, Pizza alla Mastunicola a poslednou bola pizza s paradajkami, mozzarellou a bazalkou. Podľa legendy kráľovná Margherita najviac ocenila poslednú, pretože farby ingrediencií najviac pripomínali farby talianskej vlajky. Keď sa kráľovná spýtala na názov, výrobca pizze odpovedal Margherita. Na základe tohto príbehu, mu kráľovná na druhý deň zaslala ďakovný list, ktorý dodnes visí v známej Neapolskej pizzerii. Avšak ani tu sa nevyhneme špekuláciám s historickosťou. Isté dokumenty tvrdia, že pizza Margherita existovala už v priebehu rokov 1796 – 1810 a bola vytvorená cielene na počesť návštevy kráľovnej.

Nech už je pravda akákoľvek, pizza Margherita dodnes zostáva najznámejšou pizzou na svete. Svedčí o tom aj jej uznanie tradičného umenia neapolského výrobcu pizze, ktoré bolo v roku 2017 vyhlásené za nehmotné dedičstvo UNESCO.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode