zdielať

Film Krajina Nomádov ovládol aj ceny BAFTA

krajina nomádov - Venice Film Festival Female Directors966316727022 scaled - Film Krajina Nomádov ovládol aj ceny BAFTA
Na snímke Frances McDormandová počas scény z filmu Nomadland (Krajina nomádov) od režisérky Chloé Zhao. TASR/AP

Britská akadémia filmových a televíznych umení (BAFTA) udelila v nedeľu ocenenia v hlavných kategóriách.

Cenu za najlepší film si odniesla americko-nemecká dráma „Krajina nomádov“ o súčasných Američanoch putujúcich po Spojených štátoch. Ďalšími nominovanými snímkami boli „Otec“, „Mauritánec“, „Nádejná mladá žena“ a „Chicagsky tribunál“.


Rovnaký film priniesol jeho čínskej režisérke Chloé Čao ocenenie za najlepšiu réžiu. V danej kategórii boli nominovaní aj Jasmila Žbaničová („Quo vadis, Aida?“), Lee Isaac Chung („Minari“), Sarah Gavronová („Rocks“), Shannon Murphyová („Kým sa skončí leto“) a Thomas Vinterberg („Chľast“).
Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stal Anthony Hopkins, ktorý vo filme „Otec“ stvárnil postaršieho muža vyrovnávajúceho sa s následkami demencie. O cenu sa v tejto kategórii uchádzali aj Riz Ahmed („Sound of Metal“), Chadwick Boseman („Ma Rainey – matka blues“), Adarš Gurav („Biely tiger“), Mads Mikkelsen („Chľast“) a Tahar Rahim („Mauritánec“).
V kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe triumfovala Frances McDormandová, ktorá si ocenenie vydobyla účinkovaním v dráme „Krajina nomádov“. Jej konkurentkami boli Bukky Bakrayová („Rocks“), Radha Blanková („Štyridsaťročná verzia“), Vanessa Kirbyová („Črepiny ženy“), Wunmi Mosakuová („Jeho dom“) a Alfre Woodardová („Clemency“).
Najlepším filmom v inom než anglickom jazyku sa stal „Chľast“ dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga. Sošku za najlepšiu filmovú hudbu si odniesli Jon Batiste, Trent Reznor a Atticus Ross, ktorí sa podieľali na animovanej snímke „Duša“ režiséra Petea Doctera.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode