zdielať

5 klasických kníh pod 200 strán

knihy - jonas jacobsson 0FRJ2SCuY4k unsplash scaled - 5 klasických kníh pod 200 strán
Lockdown využite na čítanie klasiky. Jonas Jacobsson

Počas lockdownu máme viac času sadnúť si ku knihe. Mnohí z nás však neradi čítajú rozsiahle romány, radšej sa ponoria do kratšej novely, ktorú zhltnú za jeden – dva večery. Prinášame stručný prehľad piatich klasických krátkych kníh, ktoré stoja za prečítanie. Poďme spolu prelomiť slávny výrok Marka Twaina: „Klasika – kniha, ktorú ľudia chvália, ale nečítajú“. Kvalitu klasickej literatúry vieme naozaj oceniť, až keď si ju prečítame.

  1. Morelov vynález. Autor: Adolfo Bioy Casares. 1940

Kniha rozpráva príbeh o utečencovi, ktorý žije na ostrove a je vyrušovaný morským prílivom alebo turistami.Denne rieši svoje problémy a stretáva sa aj s rôznymi záhadami. Kniha však v skutočnosti hovorí o ľudskom vzťahu k realite zaujímavým surrealistickým štýlom.

  1. Zvieracia farma. Autor: George Orwell. 1945

Mnohí túto knihu poznáte, no čítali ste ju? Kniha Vám ukáže čo je alegória a ako dokážeme pochopiť jednoduchosť zdanlivo zložitých situácií. Ako ľahko sa z oslobodenia môže stať totalita? Budeme niekedy spokojní s režimom? Táto satira rozhodne stojí za prečítanie.

  1. Poštár zvoní vždy dvakrát. Autor: James M. Cain. 1933

Príbeh, ktorý je považovaný za jeden z prvých diel „drsnej školy“. Ideálne čítanie pre tých, ktorí nemajú radi zbytočné opisy a radi sa nechajú unášať dejom. Kriminálka s erotickým a drsným dejom vás prinúti, aby ste ju dočítali do konca so zatajeným dychom. Ide o príbeh tuláka Franka, Nicka a jeho manželky Cory.

  1. V melónovom cukre. Autor: Richard Baugatin. 1968

V melónovom cukre je publikácia, ktorá je tak hravá a tajuplná, že dej si môže každý vysvetliť úplne po svojom. Kniha bola písaná pod vplyvom obdobia hippies. Ide o fiktívnu krajinu „jaZMAR“, kde je všetko z melónového cukru. Táto kniha je vhodná hlavne pre čitateľov obľubujúcich abstraktné umenie. Absurdnosť knihy v čitateľoch vyvoláva príjemné pocity.

  1. Fat City. Autor: Leonard Gaudner. 1969

Kniha Fat City je jediný román tohto autora. Je považovaný za klasiku v športovej tematike. Konkrétne ide o príbeh boxera, ktorý je najuznávanejším dielom v okruhu tejto tematiky. Kniha je majstrovským dielom o (ne)pravdepodobnosti dosiahnutia vytúžených cieľov v živote. Ak niekto nemá rád nerealistické „happy-endingy“ tak práve toto je kniha preňho.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode