zdielať

Ako meditovať. Rýchlokurz pre zaneprázdnených!

Ako meditovať. Rýchlokurz pre zaneprázdnených! - shutterstock 553195012 - Ako meditovať. Rýchlokurz pre zaneprázdnených!
Zdroj: shutterstock

Meditácia má preukázateľne pozitívny vplyv na telo aj myseľ. Dokáže zvyšovať imunitu, znižovať krvný tlak, zmierňovať depresie a dokonca predlžovať život. No tí, čo by ju najviac potrebovali ju ignorujú pre nedostatok času, ale aj to je riešiteľné.

Za meditáciou netreba cestovať do Tibetu

Pre mnohých je práve návšteva exotických miest ako Srí Lanka, India, či Nepál dôvodom, aby sa začali zaujímať o prínosy meditácie, ktorá miestnych nabíja značnou dávkou energie. No na druhej strane uponáhľaného Európana strasie pri predstave, že medituje hodiny v lotosovom kvete. Na benefity meditácie to však nie je potrebné. Stačí aj desať minút, hoci meditujúci ľudia hovoria, že ak vám raz meditácia zachutí, pokojne za ňu vymeníte aj televízne noviny.

Najjednoduchšia cesta k vnútornému prameňu

Existuje množstvo meditačných techník. Od meditácie počas chôdze, v sede, v lotosovom kvete. Spoločným základom je vždy sústredenie sa na prítomný okamih. Ten dosiahnete upriamením pozornosti na dýchanie. Ako do vás vzduch vstupuje a vystupuje. Stačí 10 – 15 minút a začnú sa diať veci. Ak prídu myšlienky, tak ich ignorujte a sledujte svoj dych.

Meditovať sa dá kdekoľvek

Na meditácii je najlepšie, že nemusíte byť vždy doma, v pohode, v pokoji, aj keď to je vcelku dobré prostredie. Meditovať však môžete aj cestou v MHD, vlakom, napríklad aj počas obednej prestávky. Stačí sa iba pohrúžiť do seba, aktivovať stíšenie a sústrediť sa na dych. Z meditácie totiž nerobia dokonalý liek podmienky, ale práca vo vedomí. Ak budete takto meditovať deň čo deň, budete zdravší, optimistickejší aj pokojnejší a prakticky vám nebude chýbať žiadny čas, hoci na začiatku ste mali pocit, že meditovať nestíhate.

Prečo meditovať?

Ak ešte neviete, na čo je dobré sústredné dýchanie, núkame pár faktov. Meditácia na základe vedecky overených zistení má tieto benefity:

  • Štúdia na 3500 meditujúcich priniesla objektívne zníženie stresu a stresového hormónu kortizolu.
  • Pomáha v boji so závislosťou. Ak sa potrebujete zbaviť fajčenia, s meditáciou to bude ľahšie. Tak ako aj s inými zlozvykmi, na ktorých pracujete.
  • Znižuje krvný tlak. Nie po prvej meditácii, ale po každodennom  tréningu sa tlak normalizuje.
  • Zlepšenie spánku prichádza už do pár dní po naštartovaní meditačných praktík.
Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode