zdielať

Turisti navštevujú mestečko Side kvôli histórii a nákupom

Turisti navštevujú mestečko Side kvôli histórii a nákupom - shutterstock 693645433 e1519203336748 - Turisti navštevujú mestečko Side kvôli histórii a nákupom
Zdroj: shutterstock

Tradičné dolmuše, luxusné jachty a typická vôňa korenín. To všetko je mestečko Side.

Letovisko Side patrí v Turecku medzi najobľúbenejšie v Turecku. Každoročne cestujú práve do tejto časti krajiny turisti nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta. Pod týmto názvom si však mnoho turistov, ktorí v minulosti navštívili Turecko predstaví oblasti Evrenseki, Colakli či Kumkoy, ktoré sú plné nádherných a luxusných hotelov.

História siaha až do antiky

V skutočnosti však mestečko Side zahŕňa najmä históriu. Najväčším lákadlom pre turistov je veľký amfiteáter z rímskych čias z druhého storočia. Za týmto amfiteátrom leží mestečko z malých jednoposchodových domčekov. Na konci tohto polostrova leží jachtový prístav, ktorý je zároveň atrakciou pre turistov. V týchto miestach leží aj najviac kaviarní, ktoré doprajú turistom výhľad na Stredozemné more. Pre tých, ktorí sa chcú nadýchať romantickej atmosféry je ideálna prechádzka v týchto miestach. Oproti prístavu stojí socha Atatürka, ktorý bol prvý prezident Tureckej republiky. Veľmi zaujímavé sú aj pozostatky chrámu Ticaret Agorasi a ruiny známeho Apolónovho Chrámu. Neďaleko leží aj Múzeum Side, v ktorom môžu turisti objaviť bohatú zbierku historického sochárstva. Múzeum je otvorené každý deň okrem pondelka medzi 8. hodinou a 17. hodinou. Cena vstupného je približne 10 až 15 eur.

asdf Turisti navštevujú mestečko Side kvôli histórii a nákupom - shutterstock 459885595 - Turisti navštevujú mestečko Side kvôli histórii a nákupom
Múzeum Side. Zdroj: Shutterstock

Turisti cestujú do Side najmä kvôli nákupom. V centre mestečka leží veľa obchodíkov. Návštevníci majú možnosť nakúpiť suveníry ako nádherné magnetky, tradičné pochúťky, ale aj voňavé koreniny. Vôňu korenín sa mieša s tradičnou vôňou tabakov z vodnej fajky. Popíjanie čaju a oddych pri fajke je tradičné pre túto krajinu. V Turecku je široký výber tabakov za výhodnejšie ceny ako na Slovensku.

Pre mestečko Side, ako aj pre celú Tureckú riviéru je typické, zjednávanie cien. Tí najšikovnejší turisti môžu dohodnúť nižšiu cenu až o tretinu. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšie trhovisko, tým vyššie ceny, ale aj lepšia šanca dohodnúť sa.

Jazda tradičnou dolmušou je nezabudnuteľný zážitok

Turisti, ktorí chcú zažiť tú správnu atmosféru Turecka by nemali vynechať jazdu dolmušou. Ide o typický mikrobus, ktorý preváža turistov z rôznych letovísk v Turecku. Cestovatelia sa môžu odviesť približne za 1,5 eura a môžu platiť touto menou. Väčšina dolmuší jazdí z okolia mestečka Side práve do mestečka Side. Pre tých, ktorí si chcú pozrieť aj okolie, je možnosť odviesť sa do tohto mestečka a prestúpiť tam na inú dolmušu, ktorá odvezie turistov do iných častí Tureckej riviéry. Výhodou tohto cestovania je, že turista môže poprosiť šoféra, aby zastavil kdekoľvek na trase po ktorej dolmuša jazdí. Šoféri sú zvyčajne ochotní a veľmi radi vyhovejú turistom. Jazda takýmto mikrobusom je však zážitkom, pretože turisti zažijú pravú tureckú atmosféru na vlastnej koži.

Turisti navštevujú mestečko Side kvôli histórii a nákupom - shutterstock 148151942 - Turisti navštevujú mestečko Side kvôli histórii a nákupom
Dolmuša je typickým dopravným prostriedkom v Side. Zdroj: Shutterstock

Tí, ktorí chcú zažiť komfortnejšiu jazdu môžu využiť taxi, ktoré sú však drahšie. Turistom sa odporúča dohodnúť cenu vopred, pretože niektorí taxikári si zvyknú vypýtať si vyššiu cenu. Minimálne jazdné sú 3 až 3,5 eura, čo je približne necelé euro. Väčšina taxikárov si počíta približne 3 turecké líry za kilometer.

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode