zdielať

Škodliviny v kozmetike

Škodliviny v kozmetike - shutterstock 518732392 - Škodliviny v kozmetike
shutterstock.com

Dnes je už takmer bežné čítať si v obchode zloženie potravín, ktoré si chceme kúpiť. Málokto si však prečíta zloženie kozmetiky, ktorá putuje do jeho nákupného košíka. A to je chyba, aj tá totiž obsahuje mnoho látok, ktorým by sme sa mali vyhýbať.

1) ŤAŽKÉ KOVY

Hliník (Aluminium) a jeho zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v takmer všetkých antiperspirantoch, pretože potláčajú potenie, ale nájsť ich môžete aj v opaľovacích krémoch či vlhčených utierkach, sú spájané s Alzheimerovou chorobou, alergiami aj rakovinou kože. Zároveň môžu spôsobovať poškodenie dýchacích ciest či nervovej sústavy.

Ďalší ťažký kov, olovo (Plumbum) zasa spôsobuje poruchy správania, môže poškodzovať nervovú sústavu a je mimoriadne nebezpečný pre tehotné ženy a malé deti. Navyše sa hromadí v tele. Vedeli ste, že sa nachádza vo viac ako polovici rúžov?

Škodliviny v kozmetike - lipstick 1367771 1920 - Škodliviny v kozmetike
Zdroj: pixabay.com

2) PARABÉNY

Metyl, etyl, propyl a butyl parabén sú veľmi častou zložkou kozmetiky, pretože predlžujú jej životnosť. Môžu však vyvolať kožné alergie najmä u ľudí s citlivejšou pokožkou, zvyšujú riziko vzniku niektorých druhov rakoviny a majú negatívny vplyv na hormonálne reakcie v organizme, pretože napodobňujú estrogény. Nachádzajú sa najmä v mydlách, krémoch, sprchových géloch a šampónoch.

3) ACETÓN

Táto bežná zložka odlakovačov na nechty patrí medzi nebezpečné chemikálie. Dráždi dýchacie cesty a oči a predstavuje riziko pre nervovú sústavu.

4) DIETANOLAMÍN (DEA)

Dietanolamín sa nachádza vo farbách na vlasy, v opaľovacích krémoch, v šampónoch, kondicionéroch, tužidlách i v prípravkoch na hydratáciu pokožky. Úplne by sa mu mali vyhýbať tehotné ženy, nakoľko môže poškodiť plod a je aj potenciálny karcinogén.

5) TOLUÉN

Táto chemikália sa nachádza v lakoch na nechty, farbách a prelivoch na vlasy ako aj v niektorých parfumoch a toaletných vodách. Je toxická pre pečeň, dýchaciu a nervovú sústavu, pravdepodobne negatívne ovplyvňuje srdce a celý kardiovaskulárny systém, obličky a zmyslové orgány.

Škodliviny v kozmetike - varnish 2928155 1920 - Škodliviny v kozmetike
Zdroj: pixabay.com

6) FORMALDEHYD

Formaldehyd patrí medzi najnebezpečnejšie chemikálie. Je silný karcinogén a dráždi sliznice, môže dokonca poškodiť DNA. V Európskej únii je našťastie jeho používanie v kozmetike zakázané, zákaz však neplatí v USA. Ak si teda v Amerike budete niekedy chcieť kúpiť kozmetiku, prečítajte si zloženie lakov na nechty, v ktorých sa nachádza v relatívne vysokej koncentrácii.

7) FTALÁTY

Tieto nebezpečné látky môžu znižovať plodnosť mužov aj žien, narúšajú funkciu obličiek, pečene a hormónov. Nachádzať sa môžu v lakoch na nechty, toaletných vodách, deodorantoch, lubrikačných géloch aj púdroch.

8) SODIUM LAURYL SULFATE

Táto látka má penivé vlastnosti, preto ju môžete nájsť v šampónoch, penách na holenie a zubných pastách, ale aj v ústnych vodách a sprchových géloch. Spôsobuje kožné alergie, vypadávanie vlasov, tvorbu lupín, vysúšanie kože a jej predčasné starnutie. Dráždi oči a zhoršuje dýchanie.

Podobná látka Sodium laureth sulfate nemá až také negatívne vlastnosti, ale umožňuje lepšie prenikanie iných chemikálií hlboko do pokožky .

9) TITÁNOVÁ BELOBA (OXID TITANIČITÝ)

Oxid titaničitý sa môže vyskytovať v krémoch a zubných pastách. Má určité vlastnosti podobné ako azbest, môže poškodiť pľúca, spôsobuje zápaly tkanív. Existuje podozrenie, že je aj karcinogénny.

Škodliviny v kozmetike - toothpaste 3067569 1920 - Škodliviny v kozmetike
Zdroj: pixabay.com

10) XYLÉNOVÉ PYŽMO (MOŠUS)

Mošus sa nachádza v parfumoch, toaletných vodách, deodorantoch a antiperspirantoch. Spôsobuje hormonálne poruchy a poruchy plodnosti.Medzi najnebezpečnejšie látky, ktoré vybrala Európska agentúra pre chemické látky patria spomínané ftaláty a xylénové pyžmo, ďalej HBCD ( hexabrómocyklododekán), SCCPs ( chlórované parafíny) a DMA (diaminodifenyletán).

Máme šťastie, že používanie mnohých nebezpečných chemikálií je v EÚ zakázané. Tieto zákazy však častokrát neplatia v USA a v ázijských krajinách.

Ak sa nechcete vzdať svojich obľúbených prípravkov, skúste nájsť ich prírodné varianty. Prírodná kozmetika vám síce nevydrží tak dlho, ako tá bežne kupovaná, ale máte istotu, že svojmu telu neublížite, práve naopak.

 

Zdroje:

www.bocianiehniezdo.sk , zena.sme.sk , zaujimavosti.net , dionee.blog.cz

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode