zdielať

História Nitry siaha až do praveku

História Nitry siaha až do praveku - socha mesto nitriansky hrad - História Nitry siaha až do praveku
Spoznávanie krásneho Slovenska patrí medzi jednu z najkrajších činností. Medzi mestá, ktoré sa určite oplatí navštíviť určite patrí Nitra. Autor: Simona Jurigová

Mesto Nitra leží v Nitrianskom kraji, a okolo mesta sa týči sedem pahorkov. Čo sa týka počtu obyvateľov, Nitra je z hľadiska počtu obyvateľov Z historického hľadiska je Nitra najdôležitejším mestom na Slovensku. Nitra je najstarším mestom a prvé historicky potvrdené zmienky pochádzajú z roku 828.

Podľa archeologických nálezov história Nitry siaha až do praveku. Už pred 30 000 bolo toto územie husto osídlené.

Názov mesta Nitra si tak isto prešiel rôznymi premenami.  V roku 826 bolo toto mesto známe pod názvom Nitraua. V roku 880 bolo známe v dnešnej podobe Nitra. Neskôr bola známa aj pod názvami Nitria a Nithria. Názov, ktorý používame v súčasnosti sa ustálil v roku 1223.

História Nitry siaha až do praveku - nitriansky hrad mesto - História Nitry siaha až do praveku
Autor: Simona Jurigová

Nitriansky hrad ukrýva aj legendu

Nitriansky hrad patrí medzi najobľúbenejšie výlety turistov. História v kombinácii s výhľadom na celú Nitru láka mnohých návštevníkov. Podobne ako história mesta siaha aj jeho história hlboko do minulosti, Na hradnom vrchu slovenských dejín sa koncom 8. storočia začalo formovať Nitrianske kniežatstvo. Nitra sa tak stala aj vďaka svojej polohe obkolenej riekou Nitra ideálnou voľbou na vybudovanie opevneného hradiska. Nitriansky hrad prešiel zmenou vzhľadu oproti minulosti.

Jednou z atrakcií Nitrianskeho hradu je socha Corgoňa, ktorý symbolicky podopiera celé poschodie. Corgoň bol kováč, ktorý mal obrovskú silu. Obyvatelia Nitry ho obdivovali pre jeho zavalitú postavu. Legenda hovorí, že Corgoň zachránil Nitru pred nájazdmi Turkov.  V súčasnosti ľudia navštevujú jeho sochu, aby z nej načerpali silu. Hovorí sa, že ten kto sa dotkne jeho palca na nohe, naberie jeho silu. V tomto meste sa často používa aj prirovnanie „je taký silný ako Corgoň.“

Skvelým tipom na prechádzku je aj park, ktorý leží neďaleko hradu. V tomto parku vládne pokojná atmosféra a nachádzajú sa tu aj preliezky pre deti. Mnoho obyvateľov mesta využíva park na športové aktivity ako beh, korčuľovanie či bicykel. Najväčším prekvapením tohto miesta je, že v parku sa nachádza malá rezervácia pre srnky. Malé detičky tak so zatajeným dychom sledujú tieto krásne zvieratá.

História Nitry siaha až do praveku - nitra mesto hrad - História Nitry siaha až do praveku
Autor: Simona Jurigová

V minulosti uľahčovala prístup na Zobor lanovka

Pre tých, ktorí majú radi trošku turistiky je ideálnym tipom na výlet vrch Zobor. Z geografického hľadiska síce nepatrí medzi obrovské vrchy, ale jeho výšku umocňuje fakt, že sa rozprestiera nad nížinou. Vrchol tohto kopca je ľahko dosiahnuteľný a jeho cesta je plná zaujímavých atrakcií a histórie.  Vrchol tohto kopca tvorí prírodná rezervácia Zoborská lesostep a po jeho svahoch sa nachádzajú vinice.  Až do roku 1994 premávala na tento kopec aj lanovka z Nitry. V tomto roku bola z hľadiska bezpečnosti odstavená a následne rozobratá, takže turisti si sami musia vyšľapať cestu. Pre tých, ktorí chcú relatívne krátku túru je možnosť ísť autom relatívne blízko alebo použiť autobusy mestskej hromadnej dopravy.

História Nitry siaha až do praveku - n  dvorie mesto nitra - História Nitry siaha až do praveku
Autor: Simona Jurigová

Okrem výletov čaká turistov aj skvelá zábava

Okrem skvelých pamiatok, Nitru sa oplatí navštíviť aj kvôli zaujímavým podujatia, či už ide o diskotéky alebo párty. Každoročne sa v máji Bažant majáles, ktorý je obľúbeným miestom pre mladých. Počas tohto večera zabávajú obľúbené slovenské skupiny Hex, Polemic, Vidiek, Gladiátor či Puding pani Elvisovej.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode