zdielať

7 zaujímavosti o Veľkej noci, ktoré si možno netušil

sviatky 2020 - hare 4970976 1920 - 7 zaujímavosti o Veľkej noci, ktoré si možno netušil
veľká noc, zaujímavosti, sviatok Autor: Simona Jurigová

 Pre veriacich ide o najdôležitejšie sviatky v roku, nakoľko oslavujú zmrtvýchvstanie Ježiša Krista. Pre iných je to zase oslava jari. Veľká noc je spojená s oslavou, ale spája sa s ňou aj mnoho zaujímavostí. 

  1. Na ostrove Korfu v Grécku sa počas  sobotného doobedia vyhadzujú z okien hrnce, hlinené riady a džbány. Podľa ich slov by im to malo zabezpečiť bohatú úrodu a hojnosť počas roka.
  2. Približne 70% všetkých veľkonočných sladkostí je z čokolády, takže je to najpopulárnejšou sladkosťou tohto obdobia. S tým m sa spája ďalšia zaujímavosť. Až 76% Američanov si myslí, že  čokoládovému zajacovi by sa mali ako prvé zjesť uši.Američania na tieto sladkosti minú ročne až 1,9 milióna dolárov. Ide tak o druhý najväčší sviatok v roku, hneď po Haloweene. Je prekvapivé, že tieto dva sviatky získali popredné miesto aj pred Vianocami.
  3. Veľkonočné ostrovy dostali svoje pomenovanie lebo boli objavené na veľkonočnú nedeľu. Práve v tento deň 5. apríla 1722 sa tam doplavil moreplavec Jacob Roggeveen. Obyvatelia týchto ostrovou dovtedy veril, že sú jedinými obyvateľmi platnéty. Na týchto ostrovoch je zároveň najodľahlejšie letisko na svete.
  4. Presný dátum smrti úmrtia Ježiša nie je známy. Na základe výpočtov sa predpokladá dátum 3.4.33. K tvýpočtu tohto dátumu sa prikláňa aj známy Isaac Newton.
  5. Medzi tradičné symboly patria:  vajíčko (symbol plodnosti, života) a zajačik (príchod jari – pôvod v pohanských zvykoch) a na Slovensku populárny veľkonočný korbáč. Veľkonočný korbáč má pôvod v pohanských zvykoch.
  6. Veľká noc v cudzích jazykoch napríklad aj: poľština: Wielkanoc, švédčina: Påsk, arabčina: عيد الفصح, srbčina Uskrs alebo Vaskr, rómčina: Patradži
  7. Pre chlapcov na Slovensku je samozrejme najobľúbenejší deň z Veľkej noci pondelok, kedy môžu oblievať dievčatá. Niektoré to však tolerujú iba doobeda, niektoré naopak skončia vykúpané a vyšibané počas celého dňa.
Kategórie:

Podobné články